Beşiktaş Müzik Merkezi,bağlama,baglama,saz,gitar,piyano,keman,akordeon,klarinet,bati,muziği,kaval,mey,enstrüman,ders
TR EN We Offer Music Classes in Turkish & English at Our Center in Istanbul
Beşiktaş Müzik Merkezi, bağlama,saz,gitar,piyano,ders,kurs,enstrüman,ders,instrument
Anasayfa,beşiktaş,besiktas,muzik,music Kurumsal,corporate,about us,hakkımızda branşlar,brans,dal,alan,erdal,erzincan foto,fotoğraf,fotoğraflar,photos,action,erol,parlak ön kayıt,arif,sağ,mp3,music link,linkler,link,ali iletişim,contact,us,email,mail,free video,youtube,gitar,satriani,mustafa,dönmez,keman Kurumsal,corporate,about us,hakkımızda

Bağlama
 Bağlama Teachers:

  Farhad Shidfar
  Baglama Teacher-1
Ülkemizde kullanimi en yaygin olan telli bir Türk Halk Çalgisidir. Yörelere ve ebatlarina göre bu çalgiya, Bağlama, Divan sazi, Bozuk, Çöğür, Kopuz Irizva, Cura, Tambura vb. adlar verilmektedir. Bağlama ailesinin en küçük ve en ince ses veren çalgisi Curadir. Curadan biraz daha büyük ve curaya göre bir oktav kalindan ses veren çalgi ise Tamburadir. Bağlama ailesinin en kalin ses veren çalgisi ise Divan Sazi'dir. Tamburaya göre bir oktav kalindan ses verir.

Bağlama; Tekne, Göğüs ve Sap olmak üzere üç ana kisimdan oluşmaktadir. Tekne kismi genelde dut ağacindan yapilmaktadir. Ancak dut ağacinin dişinda ardiç, kestane, ceviz, gürgen gibi ağaçlardan da yapilmaktadir. Göğüs kismi ladin ağacindan, sap kismi ise gürgen, ak gürgen veya ardiç ağacindan yapilmaktadir.

Sap kisminin tekneden uzak kismi üzerinde tellerin bağlandiği Burgu adi verilen parçalar vardir. Bağlamanin akordu bu burgular kullanilarak yapilmaktadir. Sap kismi üzerinde misina ile bağlanmiş perdeler bulunmaktadir. Bağlama Mizrap veya Tezene adi verilen kiraz ağaci kabuğu veya plastikten yapilan araçla çalindiği gibi bazi yörelerimizde parmakla da çalinmaktadir. Bu çalim tekniğine Şelpe adi verilmektedir.

Bağlama üzerinde ikişerli veya üçerli guruplar halinde üç gurup tel bulunmaktadir. Bu tel guruplari değişik biçimlerde akort edilebilmektedir. Örneğin bağlama düzeni adi verilen akort biçiminde alt gruptaki teller yaziliş itibariyle La, orta guruptaki teller Re, üst guruptaki teller ise Mi seslerini vermektedir. Bu akort biçimi dişinda Kara Düzeni (Bozuk Düzeni), Misket Düzeni, Müstezat, Abdal Düzeni, Rast Düzeni vb. akort biçimleri de vardir.
Curriculum


Copyright © 2006 - 2007 BesiktasMuzik.com Homepage Institute FAQ Photo Album Pre-Registration Links Contact Videos
Become a fan of BMM in facebook | 
Twitter Instagram Vimeo youtube Facebook Email RSS 

Tasarım ve Uygulama: Dinamik