Beşiktaş Müzik Merkezi,bağlama,baglama,saz,gitar,piyano,keman,akordeon,klarinet,bati,muziği,kaval,mey,enstrüman,ders
TR EN We Offer Music Classes in Turkish & English at Our Center in Istanbul
Beşiktaş Müzik Merkezi, bağlama,saz,gitar,piyano,ders,kurs,enstrüman,ders,instrument
Anasayfa,beşiktaş,besiktas,muzik,music Kurumsal,corporate,about us,hakkımızda branşlar,brans,dal,alan,erdal,erzincan foto,fotoğraf,fotoğraflar,photos,action,erol,parlak ön kayıt,arif,sağ,mp3,music link,linkler,link,ali iletişim,contact,us,email,mail,free video,youtube,gitar,satriani,mustafa,dönmez,keman Kurumsal,corporate,about us,hakkımızda

Çello
 Çello Eğitmenleri:

  Çello Hoca- 1
Viyolonsel (ya da çello) (violoncello ya da cello), 16. yüzyil'da ilk örnekleri Fransa'da ortaya çikan, esasen şekli kadin vücudunu andiran yayli bir çalgidir. Bu çalginin atasi'Viola da gamba' adi verilen perdeli bir çalgidir.Viyolonsel, Keman, viyola ve kontrabas ile ayni ailedendir. Keman ile viyolonselin şekilleri büyük oranda birbirini andirsa da boyutlari çok farklidir. Karşidan bakildiğinda gövdesinin orta bölümünde bulunan ve el yazisi ile 'f' harfini andiran 2 ses deliği vardir. Yayin tellere temasi ile titreşen tellerden çikan ses, gövdenin içindeki havayi titreştirerek bu deliklerden geri döner.

Tellerinin adlari (Bastan Tize doğru)

-do -sol -re -la

görüldüğü üzere 5 li akort sistemi uygulanmaktadir. 7 pozisyon a kadar numaralandirilir. Daha sonrasi 7. pozisyon ve de ilerisi olarak geçer.
br>
Akort ve çalinişi [değiştir]Çalarken pus yani baş parmak hariç geri kalan 4 parmak kullanilir. Başparmakta kullanilir. Parmaklar sirasiyla pus hariç 1. 2. 3. ve 4. parmaklar olarak adlandirilir. Başparmak, ilk başlarda pek kullanilmamakla beraber teknik ilerledikçe müziğe dahil edilir. 7. pozisyon ve de ilerisinde daha doğrusu pus kullanilirsa 4. parmak yani serçe parmak nadiren kullanilir. 7. pozisyon ve ilerisinde pus daha sik kullanilir.

Viyolonsel, kulak dediğimiz kisimdan akort edilir büyük akortlar buradan yapilir. İnce ayar akortlari fix dediğimiz küçük metal parçalardan yapilir. Parmaklar, tuşe değilen siyah bölgeye konur. Köprüyle (eşik de denir) tuşenin arasindaki boşluktan arşe yardimiyla çalinir.Seslerin net çikmasi için arşenin biraz sert bastirilmasi gerekir keman ve viyolaya göre çünkü viyolonselin telleri daha kalindir.Parçalara göre arada parmakla da çalinabilir.Arşe yerine sağ elimizle genelde işaret parmağimizin ucuyla teli çekerek çalinir. (bu tekniğe pizzicato denir) Viyolonsel "insan sesine en yakin" ses çikaran müzik âletidir.
Müfredat

Copyright © 2006 - 2007 BesiktasMuzik.com Anasayfa Kurumsal SSS Foto Albüm Ön Kayıt Linkler İletişim Video
Become a fan of BMM in facebook | 
Twitter Instagram Vimeo youtube Facebook Email RSS 

Tasarım ve Uygulama: Dinamik