Beşiktaş Müzik Merkezi,bağlama,baglama,saz,gitar,piyano,keman,akordeon,klarinet,bati,muziği,kaval,mey,enstrüman,ders
TR EN We Offer Music Classes in Turkish & English at Our Center in Istanbul
Beşiktaş Müzik Merkezi, bağlama,saz,gitar,piyano,ders,kurs,enstrüman,ders,instrument
Anasayfa,beşiktaş,besiktas,muzik,music Kurumsal,corporate,about us,hakkımızda branşlar,brans,dal,alan,erdal,erzincan foto,fotoğraf,fotoğraflar,photos,action,erol,parlak ön kayıt,arif,sağ,mp3,music link,linkler,link,ali iletişim,contact,us,email,mail,free video,youtube,gitar,satriani,mustafa,dönmez,keman Kurumsal,corporate,about us,hakkımızda

Piyano
 Piyano Eğitmenleri:

  Piyano Hoca- 1
Piyano, Klavsen'in gelişmişi, tuşlu bir çalgi.Yapim biçimi ile duvar ve kuyruklu (salon) adi verilen çeşitleri vardir. Piyano kelimesi İtalyanca "Pes ve güçlü sesli klavsen (harpsikord) - gravicembalo col piano e forte" 'den gelir. Piyano Forte olarak adlandirilmasi da bundandir. Atasi, klavsenden en önemli farki, tuşa basarken uygulanan kuvvete göre çikan sesin şiddetinin de ayni yönde değişken olmasidir. Piyano çalan kişiye piyanist veya piyano sanatçisi denir.

İlk Piyano 1700'lü yillarda İtalya - Floransa'da Bartolomeo Cristofori' tarafindan yapildi. Cristofori'nin en büyük başarisi, piyano'nun temel mekanik sorunu olan, çekicin tellere vurmasi aninda sesin çekicin etkisi ile sönümlenmemesi ve çekicin çok çabuk bir şekilde tellerden ayrilarak notanin yeniden çalinabimesi sorununa bir çözüm üretmesidir. Öldüğü 1731 yilina dek 20 civarinda piyano üretti.Fransiz Marius'un bu çalgiya katkisi, tokmakli klavseni bulmak oldu. Saksonyali Silbermann ise, Schröter' in çekiç sistemini geliştirdi ve Bach'in da değerli öğütlerinden yararlanarak, klavyenin tüm ses genişliğinde eşit bir ötüm elde etmeyi başardi. Augsburg' da org yapimcisi Johann Anderas Stein (1728-1792) Alman veya Viyana usülü denen mekanizmali piyanolar meydana getirdi. 1789'da Stein, ayrintilari belirtmek için kullanilmakta olan dizliklerin yerine pedal koydu. Andreas ve torunu Johann Baptist Streicher (1796-1871), piyanonun yapisini (Beethoven'in arzusu üzerine) daha sağlamlaştirdi ve ikinci bir otum kapaği ekleyerek daha dolgun bir ses sağladi. Piyano sanayinin gerçek kurucusu Alman Zumpe' dir, "kilavuzlu" denen mekanik piyanoyu gerçekleştirdi. İlk düz piyanoyu, 1789' da İrlandali William Southwell yapti. Sebastian Erard 1822'de piyano yapim tekniğini geniş ölçüde etkileyen bir yenilik getirdi (ikili itme dilleri). Henri Pape, çapraz tel ve keçeli çekici buldu. James Thom , ekleme demir çatiyi kurdu.

Piyano mekanizmasiBu çalgi, büyük bestecilerin en yakini olmuştur, dolayisiyla bu çalgi için verilen bestelerin sayisi ciltler tutar. "Piyanistler, diğer çalgilari çalanlara nazaran, çikaracaklari sesleri piyano üzerinde hazir bulurlar" gerekçesiyle, küçük yaştan (alti-on) başlayarak, öğrenebilecek çalgilardan birisidir.Ünlü Piyanist Sigismund Thalberg: "Çalarken, sesleri uzatmayi, iyi bir ses çikarmayi ve ses çikarirken gerekli olan değişiklikleri yapabilmek için, zorunlu olan ilk şartlardan biri her türlü sertlikten uzak bulunmaktir. Kolda, elde ve parmaklarda yetenekli bir şarkicinin sesinde sahip olduğu incelik ve bükülmeler bulunmalidir" diyor ve şöyle devam ediyor: "İhmal edemeyeceğimiz bir konu varsa, o da , çalarken vücudun hareketlerinde büyük bir ölçü olmasinin; kollari, elleri büyük bir sükunetle yönetmenin, piyanoya çok yüksekten vurmamanin, kendi kendini dinleyebilmenin ve hüküm verebilmenin gerekliliğidir. Genellikle, parmaklarla fazla çalişilmakta, fakat kafa ile yeter derecede çalişilmamaktadir."Piyano pedallarinin kullanilmasi hakkinda, Antoine Marmontel şöyle diyor : "Pedallari kullanmasina izin verilen öğrencilerin büyük bir kismi onlari usülleri saymak için kullanirlar veya ayaklarini pedalin üzerine basarlar ve bir daha çekmezler. Şüphesiz ki, her ikisi de kusur sayilan bu alişkanliklara sahip olmamak gerekir. Lavignac ise: "Pedal sanati ayağin nasil konulacağini değil, nasil çekileceğini bilmektir" diyerek, gerekli öğüdü vermiştir.


Klavsen 17. yüzyil sonlarina doğru ilgi gördü ve orkestralarda kullanilmaya başladi. Bir yüzyil kadar yaşadiktan sonra yerini, daha gelişmiş bir alet olan piyanoya birakti. Aslinda klavsenin tuşlarinin yeri piyanonun tam tersi idi.
Piyano 1711 yilinda Floransali Bartolomeo Cristofori tarafindan icad edildi. Bu alette hem hafif hem kuvvetli çalmak mümkün olduğu için ismine İtalyanca hafif ve kuvvetli anlamina gelen piano forte denildi Pianofortenin yayginlaşmasinda Fransiz ihtilalinin önemli rolü olmuştur. 1789 deki ihtilalde devrimciler aristokratlarin klavsenlerini yakarak ve tahrip ederek yenilik için özlemlerini dile getirmişlerdir.
Bu dönemin önemli bestecileri olan Joseph Haydn (1732-1809) ve Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791)'in eserlerinde giderek farkli nüanslar belirtmeye başladiklari görülmektedir. Mozart 1777 yilinda taşidiği özelliklerden ötürü 21 yaşinda Anderas Stéin'in pianofortelerini klavsene tercih etmiştir.
•Piyanoda sesler, deri kapli küçük çekiçlerin, tuşlar vasitasiyla hareket ettirilerek tellere vurulmasiyla elde ediliyordu. Mekanizmaya bir de tellerin titreşmesini söndüren çuha yerleştirildi
İlk piyanolar klavikord benzeri kuyruklu idiler. Frederici isimli yapimci ilk dört köşe piyanoyu üretti. Alman Zumpe’de kendi adini verdiği dört köşe piyanolari Londra’da çok sayida üreterek yayginlaşmasini sağladi.(1776). Pedallerin piyanoda kullanilmasi 1783’te Broadwood tarafindan gerçekleştirildi
1790-1830 yillari arasinda yorumcularin isteği ihtiraslarini duygularini anlatabilecek geniş nüanslara sahip bir enstruman idi.. Bu dönemde konserler artik yalnizca aristokratlarin oluşturduğu bir kaç davetli için değil daha büyük salonlarda daha çok dinleyici için düzenleniyordu. Dolayisi ile piyanodan daha çok ses çikarmasi bekleniyordu. Böylelikle daha sağlam ve dayanikli piyanolar üretilmeye başlandi. Pedallar eklenerek bağli ve sönmeden çalabilme özelliği sağlandi.
•1788’de de tellerin gerili olduğu tahta kasnak yerine metal kasnak kullanildi. Piyano yapimcilari hizli bir vuruşa bağli olarak, çapi daha kalin olan tele daha ağir bir çekiçle vurulma özelliğini saptadilar. Ses tahtasi kalinlaştirilarak tellerin gerilimini dengeleyebilmek için tahtadan olan iskeletin güçlendirilmesi için çelik kullanildi.
•1808’de Erard çift maşali mekanizmayi 1821’de yeğeni Pierre Erard’da tekerrürlü mekanizmayi bularak piyano yapim tekniğini en üst düzeye ulaştirdilar. zamanla pianoforte adi, yerini piyano'ya birakti. Sebastian Erard, vuruşlar, ses titremeleri ve özellikle notalarin tekrari için çok hizli bir mekanizma oluşturma amaci doğrultusunda Paris'te 1780 de piyano üretimine başlamiş bir yapimcidir.
Piyano tarihinde önemli bir gelişme 1809'da Fransa'da Paris Uluslararasi Müzik Konservatuarinda klavsenin birakilarak müziksever bir toplumu ve müzikal bir repertuarin doğuşunu sağlayacak piyanonun kabul edilmesidir. Ludwig van Beethoven (1770-1827) bu dönemde, Erard'in piyanolari için yazdiği besteleri ile piyanoya asillik ünvani kazandirmiş bir besteci olarak görülmektedir. Onu Frederick Chopin (1810-1849) ve Franz Liszt (1811-1886) gibi hem çok usta piyanist olan hem de piyano için çok değerli eserler yaratmiş olan romantik dönemin ünlü bestecileri takib etmektedir
•Böylece en başta bahsedilen iki aletten psalterion, klavsen ile en gelişmiş şeklini alirken, timpanon da piyanonun icadi ile gelişmesini tamamlamiş oldu.
•Piyanonun ses genişliği kalin La ‘dan ince Do’ ya kadar yedi oktav ve bir minör üçlüden ibarettir.
•İyi bir piyanonun tuşlari, ne parmaklari yoracak kadar sert, ne de parmaklarin gelişmesini önleyecek kadar yumuşak olmalidir.
•Piyano için eser yazan ilk besteci Muzio Clementi’dir.(1773)
Akord, piyanodaki seslerin düzgün çikmasini sağlar. Eğer sesleri oluşturan teller yeteri kadar geriliyse, o zaman ses düzgün çikar. Buna akordlu piyano denir. Ama sesler tuş kaldirildiktan sonra hala devam ediyorsa, veya sesler cizirtiliysa o zaman piyano akordsuzdur. Akordun bozulmasina bir sürü sebep vardir.Bunlar:
1.Eğer piyanonun arkasindaki tahta, isitilip soğutulursa, o zaman tellerde genleşme olur yani teller gerginliğini kaybeder.
2.Eğer piyano yerinden sürekli hareket ediyorsa, o zaman yine akord bozulur.
3.Eğer tuşlara çok sert basilirsa, o zaman akord bozulur Piyanoyu akord ettirmek için iyi bir akordör çağirilmalidir. Akordör, telleri sikar ve akordu düzeltir.
•Duvar piyanosu telleri ve armoni tablasi düşey olan piyano.
•Elektrikli piyano rezonansi, çalginin mekanizmasina dahil olan ya da dişaridan bağlanan yükselteçlerin sağladiği piyano
•Hazirlanmiş piyano tellerin arasina, çalginin tinisini değştirecek nesnelerin (çiviler,tahta,maden ya da kauçuk parçalari) yerleştirildiği piyano.
•Kuyruklu piyano telleri ve armoni tablasi yatay olan piyano.
•Mekanik piyano 1880’e doğru Amerika’da icat edilen otomatik piyano.
•Pnömatik piyano Pirinç bir cetvelin(panflüt) delikleriyle uyuşan karton bir rulonun deliklerinden çalginin içine hizla giren Havanin basinciyla çekiçlerin hareket ettiği otomatik piyano
Fazil Say
Günümüzün en çok tutulan yorumcularindan biridir. Daha çok Mozart’in bestelerine yorum katar. Tavsiye edilen yourmu ise Alla Turca’nin yorumudur.
Tuluyhan Uğurlu
Kendi şarkilarini besteler. En çok tutulan bestesi ise M.Kemal Atatürk ve Güneşin askerleridir.
Güher ve Süher Pekinel
Genellikle dört el olan parçalarin üzerine yoğunlaşan, günümüzde dinlenen ikiz yorumculardir.
Alla Turca(Türk Marşi)-W.A.Mozart
Für Elise-L.V.Beethoven
Egzersiz için:Czerny,Beyer
Ay işiği sonati- Beethoven
Sarabande- George Frederic Haendel
Musette-J.S BachMüfredat
baslangic seviyesi yas gruplarina gore izlenicek metod ve parcalar5 yas baslangic icin burkard metodu 6-8 yas arasi icin piano adventures a basic piano metod lesson book ve piano adventures a basic piano method performance bookpiano adventures a basic piano method popular repertoire 10 yas ve sonrasi icin ogrencinin seviyesine goref.beyer op.101 veyaczerny practical metod for begenners op 599czerny 30 nuovi studi di meccanismohanon il pianista virtuosachopin valzermozart sechs sonatinenpiano repertiora by keith snell barok&classicalpiano repertiora by keith snell etudespiano repertiora by romantic&20th centurySPECIAL REPERTIOREAlla turca(turk marsi)Moonlight sonata L.V.BeethovenFur elise L.V. BeethovenGertrude'nin ruyasi valsi L.V.BeethovenMazurka F.ChopinValse F.Chopin

Copyright © 2006 - 2007 BesiktasMuzik.com Anasayfa Kurumsal SSS Foto Albüm Ön Kayıt Linkler İletişim Video
Become a fan of BMM in facebook | 
Twitter Instagram Vimeo youtube Facebook Email RSS 

Tasarım ve Uygulama: Dinamik