Beşiktaş Müzik Merkezi,bağlama,baglama,saz,gitar,piyano,keman,akordeon,klarinet,bati,muziği,kaval,mey,enstrüman,ders
TR EN We Offer Music Classes in Turkish & English at Our Center in Istanbul
Beşiktaş Müzik Merkezi, bağlama,saz,gitar,piyano,ders,kurs,enstrüman,ders,instrument
Anasayfa,beşiktaş,besiktas,muzik,music Kurumsal,corporate,about us,hakkımızda branşlar,brans,dal,alan,erdal,erzincan foto,fotoğraf,fotoğraflar,photos,action,erol,parlak ön kayıt,arif,sağ,mp3,music link,linkler,link,ali iletişim,contact,us,email,mail,free video,youtube,gitar,satriani,mustafa,dönmez,keman Kurumsal,corporate,about us,hakkımızda

Saksafon
 Saksafon Eğitmenleri:

  Yan Flüt Hoca- 1
Saksofon çoğunlukla pirinçten yapilan, koni ve “S” biçiminde olan, ağizindaki kamişla ses çikaran bir çalgidir. 1840’li Yillarda, Adolphe Sax’ca bulunmuştur. Saksofon genellikle Pop-müziği, “big band” müziği ve caz ile ilişkilendirilse de, önceleri klasik bati müziği ve ordu müziği çalgisi olarak tasarlanmişti.

Konu başliklari [gizle]
1 Geçmişi
2 Yapisi
3 Saksafon Çeşitleri
4 Ağizlik
5 Kamişlar

Geçmişi

Saksafon, 1840’larin başinda Paris’de yaşayan Belçika’li müzik aygitlari yapimcisi ve klarnetçi Adolphe Sax’ca tasarlandi. ‘’Saksafon’’ adi da “Sax’in sesi” anlamini taşir. Sax’in 1846’da patentini aldiği ve on dört çeşidini yaptiği saksafon, uzun yillar boyunca klasik bati müziği orkestralarinca dişlandi ve kullanimi ordu orkestralari ile sinirli kaldi.

Bu çalgiyi tasarlarken Sax’in esinti kaynaklari konusunda değişik görüşler öne sürülse de, en olasi olani, ophicleide çalgisina klarnet ağizliği eklenmesiyle ortaya çiktiğidir. Gerçekten de Sax, babasinin klarnet ve ophicleideler üretilen işliğinde yillarca çalişmiştir.

Sax’in 1846’da aldiği patentten sonraki yirmi yil boyunca,saksafon yalnizca Sax’in fabrikasinca üretildi. 1966’de, patent süresinin bitiminden sonra saksafonda öteki üreticilerce bir çok değişiklik yapildi.

Yapisi

Saksafon ağizliği, klarnetinkine benzer. klarnetteki gibi,içi yuvarlak ya da dört köşe oyulmuş, tek kamişli ağizlik kullanir. Tuş sistemi ise ayni olmasa da flütle benzerlik gösterir. Saksafon, metalden yapilan bir enstruman olmasina rağmen, yapisi ve kökeni gereği, bakir üflemeli değil, tahta üflemeli çalgilar arasinda sayilir.

Saksafonlarin soprano ile sopranino olanlari genellikle klarnet gibi düz olsalar da, diğer çeşitlerinin hemen hepsi kivrimlidir. Saksafondaki kivrimin sesi etkileyip etkilemediği ise çalanlar arasinda tartişma konusudur.

Saksafonlar çoğunlukla pirinçten yapilip, üzerlerine saydam vernik, altin ya da gümüş ile kaplama yapilir. Vernik ya da öteki kaplamalar pirincin paslanmasini önlediği gibi, ses niteliğinin artmasini ve çalginin görüntüsünün ilgi çekici olmasini sağlarlar.

Değişik dönemlerde, saksafon yapiminda plastik ve tahta gibi değişik gereçler de denenmiştir. 1930 öncesinde saksafonlarin verniklenmeden ya da kaplama yapilmadan satişa sunulmalari yaygindi. 1960’lara dek ise, bazi saksafonlar ucuz olmalari bakimindan gümüşle değil, nikelle kaplanirdi.


Saksafon Çeşitleri

Saksafon topluluğunun, en büyüğünden en küçüğüne on üyesi; kontrabas, bas, bariton, tenor, C-ezgi, alto, F mezzo-soprano, soprano, C soprano, sopranino saksafon olarak sayilabilir.

Soprano, Alto, Tenor ile Bariton saksofonlar en çok kullanilan saksafonlardir. Bazi orkestralarda arada sirada Bas saksafonun da kullanildiği olur.

Saksafon çalmaya yeni başlayanlar genellikle alto saksafondan baslayip, deneyim kazandiktan sonra tenor ya da bariton ile çalmayi sürdürürler. Alto saksafon özellikle klasik bati müziği alaninda tutulur. Çalmasi daha zor olan soprano ise 1960’lardan sonra caz müziğinde belli ölçüde yayginlaşmistir. Bas, sopranino ya da kontrabas saksafonlar günümüzde üretilse de, büyük saksafon orkestralari dişinda ender olarak kullanilirlar ve daha çok özel ilgi duyanlara seslenirler.


Ağizlik
Tenor saksofon için iki ağizlikAğizliklar kauçuk, plastik ya da metal gibi değişik gereçlerden yapilirlar. Ender olarak da tahta ve cam olanlari da bulunur. Bazilari, metal ağizliklarin yaygin olan plastik ağizliklara göre daha “canli” ses çikardiği, ötekilerse de ses tonundaki değişikliklerin ağizlikta kullanilan gereçten değil, biçiminden geldiği kanisindadirlar. İçleri içbükey olarak oyulmuş ağizliklar Adolphe Sax’in özgün tasarimina daha yakin olup, daha yumuşak tonlarda ses çikardiklari için klasik bati müziği saksofoncularinca yeğlenirler.

Kamişlar

Frederick L. Hemke alto ile tenor saksafon kamişlari.Klarnet gibi saksafon da ses çikarmak için tek kamiş kullanir. Saksafon kamişlari klarnettekilere oranla daha geniş olurlar. Değişik saksafon çeşitleri (alto, tenor, vb) değişik boyutlarda kamişlar kullanirlar. Her çalgici kendi biçemine uygun kamişi birçok üreticinin ürünleri arasindan seçebilir. Kamişlarin ses gücü, 1 ile 6 arasindaki sayilarca ölçülendirilmiştir. Yine değişik üreticilerin tipki ölçülendirmeyi kullandiklarini söylemek güçtür. Örneğin Rico’nun 3 sayili kamişi Vandoren’in 3 sayili kamişina oranla çok daha yumuşaktir.

"http://tr.wikipedia.org/wiki/Saksafon"'dan alindi
Müfredat
SAKSAFON MÜFREDATI
1. Saksafonun tanitilmasi (kaç bölüme ayrilir, nasil takilir, nasil çikarilir, kutusuna nasil koyulur vs...).
2. Ağizlik, kamiş çalişmasi ve tanitilmasi (en az iki hafta boyunca baş dönmesi geçinceye kadar doğru pozisyonu buluncaya kadar çalişilmasi gerekir ve diyafram mutlaka öğretilmeli).
3. Saksafonun doğru tutuş ve doğru duruşun sağlanmasi (parmaklarini doğru perdelere koyacak ve flütü düz tutup diyafram güçlendirici nefese devam edilmeli).
4. Sol el notalarinin öğretilmesi (sol-la-si-do) buna paralel olarak ise ara notalarin teorik olarak öğrenimi.
5. Anahtar, vuruş, ölçü, ölçü çizgisi, 1–2 ve 4'lük süre değerlerinin öğretimi.
6. Puandorg ve 1–2 ve 4'lük es (sus) öğretimi.
7. Sağ el notalarinin öğretilmesi (fa-mi-re) paralel olarak bağlarin öğretimi.
8. 2nci oktav çalişmalari ve 1 bemollü etütler paralel olarak temel nüanslar.
9. Tek diyezli etütler paralel olarak crescendo-decrescendo, aksan öğretimi.
10. İki ve üç diyezli etütler ve diğer nüanslarin öğretimi.
11. Bileşik ölçülü etütler.
12. İki bemol ve üç diyezli etütler.
13. Üçüncü oktav çalişmalari, onaltilik notalar.
14. Üçleme ve senkop çalişmasi.
15. Basamak ve çarpma notalariyla çalişma.
16. Müzikal yorumlama yeteneği kazandirma (klasik eserlerin icrasinda dikkat edilmesi gerekenler açiklanir, nüans, yorum ve seslerin daha güzel duyulmasi için çalişilir.).

Copyright © 2006 - 2007 BesiktasMuzik.com Anasayfa Kurumsal SSS Foto Albüm Ön Kayıt Linkler İletişim Video
Become a fan of BMM in facebook | 
Twitter Instagram Vimeo youtube Facebook Email RSS 

Tasarım ve Uygulama: Dinamik