Beşiktaş Müzik Merkezi,bağlama,baglama,saz,gitar,piyano,keman,akordeon,klarinet,bati,muziği,kaval,mey,enstrüman,ders
TR EN We Offer Music Classes in Turkish & English at Our Center in Istanbul
Beşiktaş Müzik Merkezi, bağlama,saz,gitar,piyano,ders,kurs,enstrüman,ders,instrument
Anasayfa,beşiktaş,besiktas,muzik,music Kurumsal,corporate,about us,hakkımızda branşlar,brans,dal,alan,erdal,erzincan foto,fotoğraf,fotoğraflar,photos,action,erol,parlak ön kayıt,arif,sağ,mp3,music link,linkler,link,ali iletişim,contact,us,email,mail,free video,youtube,gitar,satriani,mustafa,dönmez,keman Kurumsal,corporate,about us,hakkımızda

Perksüyon
 Perksüyon Eğitmenleri:

  Perküsyon Hoca- 2
  Perkusyon Hoca- 1
  Perküsyon Hoca- 3
  Perksüyon Hoca- 4
  Perksüyon Hoca 5
Bu bölümdeki temel amaç, ritim bazli düşünebilme kabiliyetini aralayabilmek ve ritim-zaman, ritim kompozisyon gibi kavramlarin üzerine gidebilmektir.

Üzerine yoğunlaşabileceğimiz branş çalgilari: Bendir, Congas (Tumba), Bongo, Aski Davul.

ENSTRUMANLAR:

BENDİR:Mezopatamya kökenli vurmali çalgi.İnsanin ortaya çikmasi ve üretmeye başlamasindan beridir varliğini sürdürmüş.İlk vurmali çalgida diyebiliriz.İlkel komünal dönemde şamanlar tarafindan çalinmaktaydi.İlk şekilleri Hitit imparatorluğunda kayalar üzerine oyulmuş tasfirlerde görülür.Bu tasfirlerde aleti kadinlarin çaldiğini görüyoruz.Genellikle yeryüzündeki bütün kültürlerde görülür.Erbane,Bodhran gibi değişik isimleri vardir.Derininin ince ikinci bir kasnak ve vidalarla gerildiği türlerine bendir denir...

CAJON:Latin Amerika'ya getirilen afrikali köleler tarafindan yapilan vurmali çalgi.Köleler, sömürgeciler tarfindan müzikleri yasallandiği için oturduklari kulübelerde çevrelerindeki eşyalara vurarak müzik yapmaya çalişmişlar.Cajon ise bu doğaçlama sirasinda ortaya çikmiş.Çoğunlukla flemenko müziğinde kullaniliyor...

Djembe:Afrika kökenli vurmali çalgi...

Congas:Afro-cüba perküsyon.Derinin çapina göre 4 farkli türü bulunmaktadir.

Küp/Testi:Afrika-Nijerya kökenli vurmali çalgi.Pişmiş toprakdan yapilir.Gövdenin ortasindaki delikten bas sesi,çevresinden ise tiz sesleri alinir...

Asma Davul:Türk vurmali çalgilarinin sembolü olarak kabul edilmektedir. Davul tarihimizde çok değişik amaçlarla kullanilmiştir. Türkiye’nin her yerinde değişik cins ve boylarda davul bulunmaktadir. Kasnak, ip ve deri olmak üzere üç bölümden oluşmaktadir. Tokmak ana ritmi, çubuk ise detaylari çalmaktadir. Genellikle küçük davul, orta davul, büyük davul ve koltuk davulu gibi mahalli boylari ve adlari bulunmaktadir. Türklerde kullanilan en eski çalgidir. Sesinin gür oluşu ve etkisi nedeni ile bir haber araci olarak ta kullanilmiştir.

Darbuka:Milattan önceki dönemde günümüz darbukasina benzer çalgilar, çeşitli biçim ve büyüklüklerde Anadolu, Mezopotamya ve Orta Asya uygarliklarinda kullanilmişlardir. Daha sonra ki süreçler içinde değişip gelişerek yine ayni coğrafyalar içinde kullanilmiştir. Bu çalgi zaman içinde ve bölgelere göre farkli isimler ile anilmiştir. Bunlar arasinda “dümbek, dümbelek, deplek, deblek, dönbek, tömbek, darbeki,debulak” gibi isimleri siralayabiliriz. Önceleri pişmiş toprak kullanilarak üretilen bu vurmali çalgi, giderek sirsiz toprağin yani sira bakir, aliminyum, çeşitli metal alaşimlar, alçi, porselen, ağaç ve cam elyaf v.b. gibi malzemeler kullanilarak da yapilmiştir. Genellikle bir tarafi geniş, diğer tarafi dar bir boru görünümündeki çalgida, hayvan derisi ve son zamanlarda ise çoğunlukla sentetik deri kullanilmaktadir. Deri bir kasnağa gerilir ve vidalar yardimiyla gerdirilerek ton sağlanir. Bu çalginin gövdesi üzerine, çeşitli yöre ve kültürel yapiya uygun süslemeler de yapilmiş ve günümüzde de devam etmektedir.
Müfredat

İlk aşama olarak düşünebileceğimiz bu süreçte ayrica iki elimizi dengeleyebilmemizi kolaylaştiracak çalişmalarla metronom disiplinini sağlamlaştiracağiz.

İkinci aşamada çaliştiğimiz çalginin karakteristik ritimlerine geçeceğiz ve uygun müzikler eşliğinde uygulamalar yapacağiz. Bu aşama, ezgisel yapilar içerisindeki ritm disiplininde zamani eşit periyotlara bölme gayretimizle yürüyecek. Buradaki temel amaç ritmi, müzik içerisindeki yerine dair düşünebilmeyi ve çalabilmeyi sağlamaktir.

Üçüncü aşamada ise farkli ritim aletlerini bir arada kullanacağiz. Örneğin bendir ve conga, bendir ve shaker, conga-shaker, conga- bendir-cowbell, conga-bendir-cowbell-rototom, bendir-zilli tef-riht zil gibi. Bu sayede ritim kompozisyona dair fikir kazanmaya başlayacağiz.

Bu noktaya kadar yaptiğimiz bütün çalişmalari, referans olarak aldiğimiz sabit bir zaman üzerinden (metronom üzerinden) yürüttük ve amaç olarak tempoyu bozmadan çaldik. Tempo ile uyumlu yürüdük.

Dördüncü aşamada ise referans aldiğimiz tempoyu deforme etmeye çalişarak ayni anda yürüyen iki farkli zamani hissetmeye çalişacağiz.Bu sayede doğaçlama kavramina ve bir anlamda gerçek ritim dünyasina girmiş olacağiz.Bu noktadan sonrasi doğaçlama devam edecektir.


Copyright © 2006 - 2007 BesiktasMuzik.com Anasayfa Kurumsal SSS Foto Albüm Ön Kayıt Linkler İletişim Video
Become a fan of BMM in facebook | 
Twitter Instagram Vimeo youtube Facebook Email RSS 

Tasarım ve Uygulama: Dinamik